Sohbette Hoşgörü

Admin     26-11-20     Genel     Sohbette Hoşgörü     1175 Defa Okundu

Değerli Arkadaşlar bügünki konumuz dillerden düşmeyen bir kavramdır.

HOŞGÖRÜ

Hoşgörü kelimesini hep duyarız ve sık sık kullanırız. Peki, hoşgörü kelimesinin anlamı nedir? Hoşgörü demek, bir insanın başka insanların düşüncelerine, yaşam tarzlarına, dinlerine, dillerine, hareketlerine ve daha bunun gibi birçok duruma duymuş olduğu saygıdır.
Hoşgörü, sağlıklı insan davranışıdır. Lakin, hoşgörülü davranmak en fazla zorlandığımız bir davranış biçimidir.

Sevgi olmazsa, saygı olmazsa, vefa olmazsa, hoşgörüde olmaz !

Hiçbir insan ayni düşünceye sahip olmadığı gibi ayni yaşam tarzınıda uymak zorunda değildir. Her insan özgür bir bireydir. İnsanların yaşam tarzlarinda kücük yada büyük farklılıklar olması gayet doğaldır. Hepimiz ayni düşünceye, ayni yaşam tarzına sahip olsaydık, robottan bir farklımız kalmazdı. Insanlar daha sağlıklı iletişim kurabilmek için birbirlerine karşı hoşgörülü olmak zorundadır. Bazen insanlar hata yaptığında da, bunun gayet doğal olduğunu ve insanların hata yapabileceğini düşünerek, hoş karşılayabiliriz. Rabbim bizi yarattiğinda kusurumuzla birlikte yarattı. Biz insanların kusurlarını hoş görürsek, ilerde kendi kusurlarımızda hoş görülecektir.

Yaşadığımız olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktan geliyor. Evde, trafikte, okulda, işyerinde, sokakta hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga vardır. Eğitimli ya da eğitimsiz hiç önemi yok, her insanda görülebilen bir eksikliktir, hoşgörüsüzlük.

Hoşgörü, bizim kültürümüzün ve değerlerimizin bir parçasıdır. Beraber yaşama, başkalarına tahammül etme anlayışıdır. Hoşgörü bir gönül işidir ve yüksek bir karakterdir. Söz olarak hoşgörüden bahsetmek kolaydır, ama asıl hedef hoşgörüyü yaşamak ve yaşatmaktır.

Hepimiz ayni dünyada benzer olayları tecrübe ediniyoruz. Bu yaşadıklarimizi kendi özümüzde değerlendiriyoruz, sonra bu yaşantılara yönelike belirli bir yargıya varıyoruz. Bu değerlendirme süreci her bireyde farklı gelişiyor. Tüm yaşadıklarımızı olumlu ve olumsuz yönünden değerlendiririz. Yani ayni olayi yaşayan iki ayrı insan farkli sonuçlara varabilir, ayrı duygulara kapılabilir, hatta olayları farklı lanse edebilir. Bizi mutlu yada mutsuz kilan yaşadıklarımız değildir, ona yüklediğimiz anlamdır. Kücük bir örnek vermek gerekirsek, mesela bir eleştiri aldığımızda, sinirlenebilir ve kizabiliriz. Bizi eleştiren kişiye saldırabilir veya kavga çıkarabiliriz. Diğer taraftan ama, olaya olumlu bakarak, “eleştiri benim hatamı görmemi sağlar” diyerek daha sakin ve kişiyi dinlemeye yönelebiliriz.

Bunuda söylemekten geçemeyeceğim. Her şeyde hoşgörü olmaz. Sınırsız özgürlük gibi, sınırsız hoşgörü de çok yanlıştır. Kötüler hoş görülür mü? Suçlular hoş görülürse, toplumun düzeni nasıl sağlanır?

Size sohbet odasında rastladığım iletişim bozukluklarından bahsetmek istiyorum.
Sanalda “hoşgörüsüzlüğe” daha çok rastlıyoruz. Çünkü insanlar arkadas sohbet odalarında anonim, yani kişisel bilgilerini vermeden sohbet edebiliyor. Bu da insanların daha rahat, fikirlerini dayatmaya sebep oluyor. Şuan bu yazıyı okurken, evet dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlık sohbet odalarında her türlü insanalara rastlamak mümkündür. Bir arada sohbet edebilmemiz için, birbirimize saygili olmak zorundayız. Her insanin kendine ait bir fikri, sahip olduğu bir görüş, bir düşüncesi vardır. İnsanların çoğunluğu kendi görüşünü başkalarına da kabul ettirmeye çalışıyor ve sadece kendi görüşünün doğruluğuna emin olarak karşı tarafı dinlemiyor, dinlese de inanmıyor. Görüşünü kabul etmeyeni zorluyor.

Karşımızdaki insanı ne oranda dinliyoruz ve sözlerine saygı duyuyoruz? Aynı fikirde olmadığımızda dahi tartışma ortamı yaratmadan ve karşılıklı olarak birbirimizi dinleyip konuşabiliyormuyuz?

Birçoğumuz egomuza yenik düşerek, hep kendi fikrinin onaylanmasını ister. Halbuki gerçek hayatta böyle bir şey mümkün değildir. Çoğu konuda tek bir doğru yoktur. Tek doğrunun olduğu durumlarda da karşı tarafı aşağılamadan, uygun bir üslup ile doğruyu anlatmak gerekir.

Sanal ortam olsa bile kimsenin kişiliğini, görüşünü, inancını, bilgilerini aşağılayamayız!
Senden daha üstün olup olmadığını bilemezsin.
Kendini Kimsenden Üstün Görme!
Herkesin bilgisi birikimi kendinedir.
Anlayışlı olun.
Saygılı olun.
İnsanlara değer verin.
Edepli olun, nerede susmanız gerektiğini bilin.

Hazreti Mevlana’nın dediği gibi

“Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

Sevgiyle ve Muhabbetle kalın

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (47 Yorum)

  emegine yüregine saglık Sevgi olmazsa, saygı olmazsa, vefa olmazsa, hoşgörüde olmaz ! sebgi saygı eksik olmasın her daim inşallah diyorum bu güzel eseri yazan hacer hanım a da yürek ssi kalemi daim olsun..yüzünüzden tebessüm kalbinizden sevgi olsamsın..

  Madde için atom ne anlam ifade ediyorsa, insanlar icinde hosgörünün anlamı odur. Hacer o kadar güzel detaylı anlatmıssınki her ne yaparsak yapalım içimizden hosgörüyü eksik etmedigimiz sürece hayatımızda kötü gidebilcek hicbirsey olmaz.
  Ünlü sohbetci ” BeN” ne demiştir: Ne kadar çok hoş görürseniz insanları onlarda sizi o kadar çok hoş görmek zorunda kalır:)

   ünlü soybetçi “BeN” çok teşekkür ediyoruz, değerli sözünü bizimle paylaştiği için 🙂

   Yüreğine Sağlık Ben 🙂

  Gece_mavisi

  Emeğine sağlık canımmm

  Öncelikle makaleyi yazan adminim emegine saglık Hacer mmm…. Sohbetbaslar.com tüm gönül dostlarımızı bekliyoruz.. Hoşgörü ve nezaketle.. 🙂

   Teşekkür ederim Yesim mm ❤️ Okuyan gözlerine sağlik.

   Sohbetin yeni adresi, sohbetbaslar.com da buluşalim kaynaşalim, yeni arkadaşlıklara yelken açalım.

  Bir kişi Karşındaki inSana HoşGörü GösteriyorSa. Ben insanım Seninde inSan Olduğuna inanıyorum Demektir. Sevgi HoşGörüyü Dogurur. HoşGörü Huzur Barış Mutluluk SUnar. Harika Bir Yazı OLmus Emegine Saqlık 🙂

   Teşekkür ederim Sinan, yüreğine sağlık !

   kesintisiz sohbet etmenin mutluluğunu sizde sohbetbaslar.com da yaşayabilirsiniz.

  Karizma_44

  Hoşgörü, insanları olduğu gibi kabullenmek ve hiç kimseyi dili, dini, rengi, ırkı, mezhebi yüzünden yargılamamak, bütün insanları sevip bağrına basmaktır. Hoşgörü, dinimizin de bir gereğidir. İslam dini, tüm insanları eşit görmeyi emreder. aynı zamanda insanların günahlarının veya ayıplarının gizlenmesini tavsiye eder. Her kim ki bir insanın ayıbını örterse, ahirette Allah da onun ayıbını örter.

  Yazan adminin emegine saglik..Sohbetbaslar ailesini ziyaret ediniz

   Telekkür ederim Vanilya mm okuyan gözlerine şifa 🥰💐

   Bütün dostlarımız davetlidir sohbetbaslar.com

  Emeğine yüreğine sağlık tam doğru söz…

  sevgide güneş gbiyim sayın yazar da 🙂 anlasalar ah anlasalar 🙂 emeklerine sağlık harika yazı olmuş üstad:)

  Eline emeğine sağlık canim,Huzurun Adresi Sohbetbaslar.com a bütün gönül dostlari bekleriz.

   Teşekkür ederim Sahra🥰 okuyan gözlerine sağlık canim 💐

   Sohbetin tek adresi sohbetbaslar.com, bütün dostlarımız davetlıdır.

  Cnm kuzum emeyine saqlik evet emek olmazsa sevgi olmaz aşk olmaz yureyine saqlik

  Emeğinize sağlık çok güzel bı makale yazmışsınız

  Mürid isminden sonra, önündeki engelleri, perdeleri aşabilmesi için gerekli olan hoşgörüyü, yani, her şeyin yerli yerindeliğini idrâk ettirecek olan “HALÎM” ismini tavsiye ederiz.

  Halîm ismi, Allah’ın her şeyi yerli yerinde yaratmasını kişiye idrâk ettirir. Hoş görünün kaynağıdır.
  “Halim” isminden mahrum olduğun sürece ‘’tahkik ehli’’ olmaz; taklitle yaşarsın!.
  HALÎM” ismi insanda, öncelikle hoşgörü ve yumuşaklık, sâkinlik ve fevrî çıkışları kesme özellikleriyle tesirini gösterir.
  HALÎM” ismi işte insanın hem zâhir hem de bâtın dünyasını düzene sokan isimdir.
  Rab ‘ bim farkindalik icerisinde yasamayi yasatmayi nasip etmesi dilegi ile emeginize saglik …

  Güler yüzlü olmak karşımızdakine tebessüm etmek her zaman iyidir gülümsemek bir sadakadır ne olursa Olsun gülümse insanin edebi ilk önce ailesinden gelir nasil yetiştirilirse öyle gider bu karşımızdaki insana nazik ve nezaketli. Davranmali hic kimseyi kucuk gormemeli ve boburlenmemeliyiz hic bir zaman her zaman karşımızdaki insana tebessüm etmeli güler yüzle yaklaşmalıyız emeğine sağlık Hacer .

   Yüreğine Emeğine Sağlık Bedirhan. Okuyan gözlerine şifa olsun. İyilikten kimseye zarar gelmez. İnsanin yüzüne tebessüm jadar yakişan bişey yoktur.

   Bütün gönül dostlarımız davetlidir sohbetbaslar.com a

  Elinşze sağlık güzel yazı olmuş Hacer Hanım

  Canim emegine yuregine saglik yine cok guzel anlatmissin

  ZaZaaaaaa

  Emegenize saglik her makale ayri bi gezel

  Farklı ve yerinde bir bakış açısı, güzel tespit. Bunu dile getiren, anlatan Sn. yazara şükranlarımı iletirken Mevlana`nın sözüyle kapatalım düşüncemizi.
  ”Güzeli güzel yapan edeptir. Edep ise güzeli sevmeye sebeptir.”

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Barida, yüreğine sağlık.

   Bütün dostlarımız davetlidir sitemize,

  Excalibur (tava)

  Son günlerden kaybettiğimiz degerlerden biri hoşgörü , yasam şartlarının zorluluğu gerekse toplum olarak egitim eksikliğin bize toplumsal degerlerinden bazılarını unutturdu bunlardan biride hoşgörü bu degerlerin tekrar geri kazanılması umuduyla …. emegine sağlık hacır:)

  Tek kelimeyle harika yazanın eline yüreğine sağlık on numara

  Sevgi hoşgörüyü doğurur.Hoşgörü barışı sizde sevgi barış ve dostluk için sohbetbaslar.com adresini ziyeret edin .Yazan adminin emeğine yüreğine sağlık

   Pirilti yüreğine sağlık 💐 güzel arkadaşlıklar için, Sohbetbaslar.com dayiz.

   Hiç bekleme sende katil aramiza.

  Emeğine sağlık HACER sohbetbaslar.com adresini ziyeret edin beklerız

  Bizlere zit gelen dusunceleri, hatalari anlayisli karsilamadir hos goru. Farkli dusuncelerimiz hor goru olusturmamali ve karsimizdakinin ozgur dusunme sinirlarini gecmeden uyguladigimiz davranistir hos goru. Nerde olursa olsun hosgoruyu elden birakmak gerekli. Cok guzel bi bakis acisi yuregine saglik..

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Huzun 💐

   Okuyan gözlerine şifa ❤️

   Seviyeli nezih bir ortamda, sohbet etmek istiyorsan, sende aramıza katil sohbetbaslar.com

  Çok güzel ve anlamlı bir makalede olmuş bizim için sohbetbaslar.com basit bir sohbet sitesinde ibaret değildir sevgi dostluk arkadaşlık tam bir aile ortamı eline emeğine sağlık makaleyi yazip bizlere sunan adminim… Sizlerde bu aileye katılmak için çok Zaman kaybetmeyin ♥️♥️♥️

   Yüreğine Sağlık Zaman mm 💐🥰 okuyan gözlerine şifa olsun !

   Güzel yürekli insanlarla tanışmak için sohbetbaslar.com dayız !

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X