Sohbet Et, Mutlu Ol

HcR     13-11-20     Genel     Sohbet Et, Mutlu Ol     356 Defa Okundu

Mutluluk

Bazi insanların ömrü boyunca aradığı ve bazı insanların hayat telaşından aramaya bile fırsat bulamadığı mutluluk. . .

Peki, nedir bu mutluluk?

Bir insan nasıl mutlu olabilir?

Mutluluğun sırları var midir ?

Bana göre mutluluk, küçük olaylardan mutlu olmaktır. Yeni bir güne uyana bilmektir mesela. Gökyüzünü seyretmektir,  sevdiklerimizele beraber vakit geçirmektir. Ailemizle ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz her saniye mutluluktur. Bunları yapabiliyorsak şanslıyız demektir. Her anın tadını çıkarabilmektir mutluluk. Bügün varız, yarin ne olacak bilmiyoruz, buyüzden sahip olduğumuz bütün güzellıkler için teşekkür etmemiz gerekir.

Çocuklarımızada küçük şeylerden mutlu olmayıda öğretmemiz gerek, hayatı boyunca sahip olduklarının kiymetini öğrenmeleri için. Aslinda okullarda “Mutluluk” adında bir ders olsa, ne güzel olurdu. Hayata bakışımız değişirdir, ufkumuz açılırdı.

İnsanoğlu doyumsuz bir varlıktır. Herseye sahip olmak ister. Sahip olduklarıyla yetinmeyi bilmez daha çok ister. Hep bizden daha üstün insanlarla kıyaslarız kendimizi. Kimi zaman bencil oluruz! Hep bana hep bana deriz ! Hedeflerimiz hep yükseklerdedir, küçük seylerle yetinmeyi bilmeyiz. Hiçbir yere sığmayız hep arayış peşindeyiz.
Sonra hiç beklenmedik anda, hayat bizi bazen öyle bir yere getirirki, elimizden herseyimizi alır. Önce sevdiklerimiz terkeder bizi, yalnızlıkla sınanırız. Sonra işimiz elimizden alınır, sıkıntı çekeriz yokluk nedir öğreniriz.  Ve bazenden bir hastalık yakamıza yapışır! Sağlığımızın değerini anca o zaman anlarız ama iş işten geçmiştir. Ne kadar feryad etsekte azdır. Hayatımız gözümüzün önünden film şeridi gibi geçer. Değerini bilemediğimiz dostlarımız, arkadaşlarımız aklımıza gelir. Sohbetine hasret kaldığımız güzel insanlar ile ne kadar az vakit geçirdiğimizi anlarız. Hayat ne kadar kısa deriz! Gerçi hayat kısa değildir, sadece biz insanoğlu hayatin cilvesine takılıp sürükleniriz ve hayatımızı “boş” geçirdiğimizi anlariz. Belki kocaman evlerde yaşarız, belki mevki sahibi oluruz, ama en önemlısı mutlu olamayiz! Bir yanımız eksik kalır ve bu eksiklik hayatımızı boş geçirmemin bilincine varırız. Bazende mutluluğu para’da arariz, paranın sadece bir araç olduğunu unutarak. Biz parayi mutlulukla eş değer biçiyoruz ve en büyük hatayı burada yapıyoruz. Yapayalnız kalıyoruz. Aslında sahip olamadıklarımız için hayıflanmak yerine, sahip olduklarımızın kıymetini bilelim, çünkü sahip olduklarımız bizimdir.

 

Evet mutluluk neydi, mutluluk bir annenin koşulsuz sevgisindeydı, dokunuşundaydı. Bir babanın güven veren bakışındaydı, sesindeydi ! Bir bebeğin masumca gülüşündeydi. Kimi zaman Huzurdolu bir yuvadaydı, neşe dolu akşam yemeklerindeydi.
Mutluluk belkide nisan yağmurunda ıslanmaktı, güven veren kollarda huzur veren sözlerde gizliydi ! Özlemle aranan çay sohbetlerindeydi, kırk yıl hatrı olan bir fincan kahvedeydi. Çiçeklerin güzelliğinde kendini kaybetmekti. Özgürce kahkaha atmaktı mutluluk ! Sevebilmekti mutluluk, hesapsız kitapsiz birine bağlanmaktı ! Bir işte başarı sağlamaktı mutluluk! Huzura erişmenin adıydı mutluluk ! Mutluluk ayrıntılardan keyf almaktı, paylaşmakti. Mutluluk heryerde bizi bekliyordu, bir anı yakalamakta gizleniyordu.

Sizin için mutluluk neydi hatırlatabildiniz mi ?

İnsan hayatına nasıl bakarsa öyle görüyordu.
Bediüzzaman Said Nursi‘nin bir sözünü hatırlayalim.

“Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır!”

Demek ki güzel bakmak yetiyordu kainatın güzelliğini göre bilmek için.

Şimdi sevdiğinize, eşinize, çocuğunuza, anne ya da babanıza, arkadaşınıza hiç sarılmadığımız kadar sıkı sarılalım ve içimizden geldiği gibi “Seni seviyorum. İyi ki varsın.” diyelim…

Sizde isterseniz mutluluğu nezih güzel bir sohbet ortamda yeni insanlarla tanışarak bulabilirsiniz. Kalıcı dostluklar edinerek dertlerinizi kederlerinizi ve mutluluklarınızı paylaşa bilirsiniz! Hayat paylaşınca güzelleşiyor! Dertler paylaşınca azalıyor. Belki sizde senelerce aradığınız doğru insani bu sohbet sitelerinde bulursunuz, yalnızlıktan kurtulursunuz. Beklemeyin cesaretinizi toplayın sohbetbaslar.com tıklayarak seviyeli dürüst insanlarla tanışın. Beklemek sadece zamanın geçmesini sağlar. Ömrünüzden giden senelerin arkasından bakmayın, değerlendirin

Hoş kalın, mutlu kalın tebessümle kalın..

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (24 Yorum)

  Mutluluk elinde olana kanaat getirmek ve az da aramakla olur ama insanız ki hep fazlası olsun basit şeylerle kalpler kırılırız yeri gelir ama en güzel şeyde şu dur ki mutlu olmak için sen her şeyi dene pes etme çok da degil az da bul onun tadı başka makaleyi yazan bu güzel yazıalrı paylaşan admin e yürek sesi ve kalemi daim olsunn ..mutluluk senin le olsun

   Çok teşekkür ederim, okuyan yüreğine sağlık!

   Mutluluğun tek adresi Sohbetbaslar.com

   Bütün dostlarımız davetlidir

  Mutluluk.. Herkesin hakkıdır.. Hakkımız olanın en iyisine sahip olmak için ona inanmak gerekir…İnandıgımız tüm mutluluklar hepimizin olsun.. ❤️😊 Makaleyi yazan adminim emegine yüregine saglık.. Güzel yüreginden güzel makalelerinle bizi mutlu ediosun Hacer mmm :* Sohbetbaslar.com ailesi olarak keyifli sohbetin adresine tüm gönül dostlarımızı bekliyoruz…

   Bizim diğer adımız Mutluluk 💐 okuyan gözlerine şifa olsun <3

   Mutluluğun Adresine bütün dostlarımız davetli

  Keyifli sohbetin adresi sohbetbaslar ziyaret etmeyi unutmayiniz.Adminin emegine saglik guzel yazi.

  Çok teşekkür ederim, okuyan yüreğine sağlık!

  Mutluluğun tek adresi Sohbetbaslar.com

  Bütün dostlarımız Chef ustaniz🙂🙂

  Insan sevdikleri yaninda olunca mutlunolur onlarla vakit gecirmeyi sever onlarin yanlarinda kendini guvende hisseder bazen ole anlar olurki sevincten goz yasi dokeriz bir arkadasimizla o sevinci paylasiriz oda bizim mutlulugumuza dahil olur gulumsemek bile su dunyada en buyuk sadakadir aslinda dusunsenize karsinizdaki mutsuz keyifsiz ama siz onu guldurmek keyfini yerine getirmek icin her seyi yapiyorsunuz giste o bilr karsinizdaki insana mutluluk verir bazen yeri gelir bi kuru ekmegini bile bi arkadasin dostunla paylasirsin iste budur mutluluk 🙂

  S.aleyküm Bizim için Herkes İçin En Önemli Olan Gerçeği Bu Makalede Değinmişsiniz Her insan Yaşantı Boyunca mutlu bir Hayat Sürmek ister. Ama Şu Varki Herkes Mutlu Olmak istiyor ama Hiç Kimse Ciddi Bir Şekilde üstüne Düşmüyor. Çünkü Hayat Şartları Bize Bu Güzel Duyguyu Unutturuyor. Örnek Verecek Olursak Bir Evim Bir Arabam Olsun Dünyanın En mutlu inSanı Olurum Dersiniz Ama Bunlar Sahip Olunca Daha Fazlası Olsun İstersniz inSan Oqlu Hiç Bir Şekilde Mutlu Olamaz Dünya Malıyla. Önemli Olan Kalp Huzur ALLAH tevekkül etmemiz Onun Emirleri Dışına çıkmamız Gerçek Mutluluk Budur. Sizde Güzel Bir Sohbet etmek Ve Gerçek Dostluklar Edinmek isterseniz Sohbetbaslar.com a Girerek Mutlu Sohbetler Edebilirsiniz.

   Yüreğine sağlık Sinan 🙂 Mutlu olmak için sebep aramayalım, başımızı kaldırıp çevremize bakındığımızda sahip olduklarımızı gördüğümüzde, şükredeceğiz, mutlu olacağız.

  Makale Konusu harika olmus emeginize Saqlık 🙂 Başarılarının devamını dİLERim ::)

  Hacer ellerine sağlık yine döktürmüşsün maşallah. Gerçekten harika yazı olmuş. Teşekkür ederiz

  Karizma_44

  Sizce Mutluluk Nedir?

  Tuğba, Yoksul insanlar köylerde yaşarlar. Ayşe Kendimize ait evimiz, babamın düzenli bir işi olsaydı, hastalandığımızda doktora gidebilseydik, istediğimizi yesek, giysek, gezseydik diyor.

  İstanbul – BİA Haber Merkezi

  14 Aralık 2002, Cumartesi 00:00

  Savaş, Tuğba, Ümit, Ayşegül,Anıl, Begüm, Tunay, Filiz, Erdinç, Recep, Onur, Ferhat, Güray, Eren, Kadir ve diğerleri… Onlar, Fındıklı İlkokulu dördüncü sınıf öğrencileri.

  Baba ve annelerinin eğitim durumu: Baba ve anneleri ilkokul terk, ilkokul mezunu, orta terk…

  Çoğunun evi kira, iki- üç tanesininki kendilerine ait. Hepsi köy kökenli. Tatillerini de köylerinde geçiriyorlar.

  Yaşamdan beklentileri: Evlerinin daha düzgün olması, kendi evleri olması, anne ve babalarıyla mutlu ve sağlıklı bir yaşam. İki tanesi, temiz havası olan bir yerde yaşamak istiyor. Bir tanesi, yaşamdan beklentisini “öğün öğün yemek yemek” olarak açıklamış.

  Fakirliği, “parası olmamak, kendisini geçindiremeyecek kadar az para kazanmak” olarak tanımlıyorlar. Çoğu, köyde yaşayanların fakir olduğunu savunuyor. Kendilerini şanslı görüyorlar.

  Onların zenginlik tanımı ise, “daha iyi yaşayan, arabası olan, güzel kıyafetleri olan, istediği yere gidip istediği yerde yaşayabilen insanlar zengindir” şeklinde.

  Bir tanesi Fransa’da, biri Amerika’da, biri Beykoz’da biri de Kartal’da yaşamak istiyor. Bir tanesi de köyüne geri dönmeyi hayal ediyor.

  “Mutluluk nedir?” sorusuna öğrencilerden bir tanesi, “hiç mutlu olmadığım için mutluluğun ne olduğunu bilmiyorum” yanıtı vermiş. Bir diğeri “babam her akşam eve gelse, birlikte yemek yesek, otursak sohbet etsek…” diyerek yanıtlamış soruyu…

  Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu annesinin evde çalışmasını, babasının ise polis olmasını istiyor. Annesinin öğretmen olmasını isteyenler ikinci sırada. Öğrencilerin bir kısmı babalarının memur, bir kısmı doktor bir grubu da şoför olmasını hayal ediyor.

  İki tanesi dışında hiçbirinin evlerinde kendilerine ait çalışma odaları yok. İkisinin odası olmadığı halde kendisine ait bir çalışma masası var. Bir öğrencinin evde bilgisayarı var. Öğrencilerden üç tanesi dışında hiçbirisi sinema ya da tiyatroya gitmemiş ve ders kitapları dışında hiçbir kitapları olmamış.

  Fındıklı İlkokulu öğrencileri, “yoksulluk, zenginlik, mutluluk nedir?” sorusunu yanıtlayıp, hayallerini ve isteklerini anlattı. Okuma yazması çok kötü olan bir öğrenci, soruları ve yanıtları yazamadı.

   Karizma çok teşekkür ederim, emeğine yüreğine sağlık. Doğrusu bu cümleye çok üzüldüm “hiç mutlu olmadığım için mutluluğun ne olduğunu bilmiyorum”. Çocukların istedikleri aslında olmasi gereken şeylerdir, sağlıklı bir ailede olan, 3 öğün yemek, birlikte yenilen aile sofraları, anne ve babaların daha iyi işlerde calişmalari… minik çocukların böyle seyleri düşünmemesi gerek. Çocukluğunu yaşaması gerek. Çocukken mutlu olmayan birisi ilerde mutlu olabilirmi ki ?!

  Canim yuregi guzel insan emegine yuregine saglik okadar guzel yaziyosunki tek kelimeyle harikasin

  Mutluluk nedir mutluluk bazen bi tebbessüm bazen kahkaha bazen gözyaşı ama önemli olan onu paylaşabilceğin kişilerin yanında olmasıdır evt bu insanlar sohbetbaslarda sizlerde aile ortamı arıyorsanız çıkın çıkın gelin emeğine sağlık cnm baska nasıl anlatılabilirdiki mutlulukduygulara kalem oldugun için çok tşkler

   Cok tesekkür ederim, okuyan gözlerine şifa, yüregine sağlık ❤️

   Bütün dostlar daverlidir insallah 💐

  Karizma_44

  Asıl mutluluk huzurdur. Kalben sevmektir, insanlara güvenebilmektir, sağlıklı olmaktır. Sevdiğin insanların güzel enerjilerini hissedebilmektir. Mutluluğu da uzakta aramamak gerekir.
  Uğruna yaşabileceğin çabalayabileceğin bir değere (din, aile, para, ilim vs..) inanıp sahip olabilmektir. Elindekinin kiymetini bilmek. Sağlıklı ve sevdiklerinleyken anı yaşayabilmektir. Kısacası HUZUR, SEVGİ,SAYGI VE Sadakat..

   Yüreğine Sağlık Karizma, değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

   Mutluluk yanı başımızda, biz göremiyoruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X