Keremle Nerde O Eski Ramazan Sohbeti

Admin     23-04-21     Sohbet     Keremle Nerde O Eski Ramazan Sohbeti     575 Defa Okundu

Bu sene hüzünle geldin Ey Ramazan!..

Camilerimiz cemaatsız , öksüz kaldı!

Çoşkulu Teravihlerimizi kılamıyoruz….

sofralarımız misafirsiz! Herkes kendi evinde…

Herbirimiz hüzünlü ve üzgün…

 

 

Ah o eski Ramazanları arar olduk… kalabalık neşeli sofralar, özenle hazırlanmış ikramlıklar, hep beraber iftar sofrasında oturup ezani beklemek kadar güzel bir duygu yoktur. Aklıma gelmişken, minik bir animi sizlerle paylaşmak isterim. Rahmetli dedem hep önceden sofraya otururdu ve dua ederdi, bu son dakikalarda dualar kabul olur derdi. Bende buna nazaran hep daha sofra kurulmadan otururdum, dua etmeye başlardım… Rabbim bütün Ümmeti Muhammediye Rahmet etsın inşallah.

Bugün sizlere Sohbetbaslar ailesinin üyelerinden Kerem arkadaşımızla “Nerede o eski Ramazanlar” la ilgili röportaji sunmak istiyorum. Bakalım yüreğinden hangi güzellikleri kaleme dökmüş arkadaşımız.Ramazan Sohbet

“Nerede o eski Ramazanlar”

 

Sanırım hepimiz bu cümleyi büyüklerimizden duymuşuzdur. Bu mübarek Ramazan ayında insanlar daha hoşgörülü ve anlayışlı davranırlar, kalp kırmamaya dikkat ederler ve Akraba ziyaretlerine önem verirler.

Eski ramazanlar nasıldı? Büyüklerimiz neler anlatırdı?

Eskiden Ramazan ayı geldiginde daha bir  heyecan olurdu. Geceleri sahura davul eşliğinde ailecek kalkardik ve ailecek sofraya otururduk.  Biseylerden azar azar yiyip birazda su içer Ezan okununcada oruç tutmak icin niyetimizi alırdık. Sonra gün aydinlaninca günün telaşına kapılıp işlerimizi haller ve Sonra eve gelip iftarı beklerdik . Hep birlikte yine ailecek Ezan okununca duamızı okur Şükürümüzü yaparak iftarımızı yapardık.  Sonra ise abdestlerimizi alır Teravih namazını kılmak üzere Camide de kalabalık olur yer kalmaz die Camiye kosardik. Camide bir yandan Kuran tilaveti bir yandan da çocuk sesleri ile gönüllerimiz huzur bulurdu.

Hacivat karagöz oyunları meşhurdu… Bizde Sahuru yapar doğru televizyon başına kosardik gece saat 3 te oynayacak olan Hacivat ve Karagöz gölge oyununu izlemek için. Beyaz perde arkasında ve ışıklandirma önünde oynatılan figürleri, seslendirmeleri izleyerek ne keyif alırdık anlatamam. Eski ramazanların vazgeçilmez geleneklerden bitanesiydi.

 

 

Diğer bir Ramazan geleneği ise topluca yenilen iftar yemekleri. Zengin yada dar gelirli hep birlikte aynı sofrada aynı duygularla güzel anlar paylaşılıyor.

Ailecek sofralar bereketlensin, birlik beraberlik artsın diye evimizede eş dost akrabaları iftara sahura davet ederdik.

Eski Ramazanlarda top atılırdı. Bu gelenek ilk defa 1821 yılında Anadolu Hisarındaki topun ateşlenmesiyle başlamıştır.

 

Ramazanın ayının vazgeçilmezi tabii ki Ramazan pidesidir. Yuvarlak nar gibi kızarmış üstünde çörek otu ile süslenmiş mis gibi kokar.

Hergun iftara yakın Fırınlara koşar sıraya girer ekmeğimizi alıp iftara yaklaşmış olmanın sevinci ile evlerimize dönerdik.  Az bisi ekmek almaya geç kalsak annemiz hemen kızar hadi biran önce gitte ekmek kalmaz şimdi derdi. Ne guzel heycanlardi…

 

 

Geçmişten ta bügünümüze kadar devam eden Ramazan davulcularını unutmayalım.

Belki bizim burda sahurda patlayan Ramazan topu yoktu ama yağmur demeden çamur demeden sokağa çıkıp davul çalan Ramazan davulcusu  vardi… Gecenin bir vakti çıkıp çalmaya başlarlardı ta ki bütün mahalle uyanana kadar, ışıkları yanana kadar çalarlardı davullarınıü. Ve davullarını çalarken biraz bizden birazda diğer komşuların sofrası hazır olanlardan, sahurlarını yaparlardı. Ne bereketli sofralardı anlatamam. Neşe ve şenlik içindeydi.

 


İftar sofralarımızı süsleyen hurmadan bahsetmesek olmaz. Binbir çeşit hem tok tutar hem lezzetli… sağlık açısından da çok yararlı.

Ramazanda genelde orucumu hurma ile açmaya oda yoksa su ile açmaya dikkat ederim. Küçüklükten gelen bir davranıştır bende. Çünkü büyüklerimiz hep derdi Hurma bereket, su ise temizliği belirtir derdi.

Bir rivayette de Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur; “Biriniz iftarını açmak istediğinde, onu hurma ile açsın, çünkü hurma berekettir, hurma bulmazsa su ile açsın, çünkü su temizdir.”


Ve Ramazanın vazgeçilmez tatlısı Güllaç. Güllaç geçmiştem ya bugünümüze kadar gelen geleneksel tatlıdır. Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen güllaç tatlısı adını içerisine katılan gül suyundan almaktadır. Geçmişte “güllü aş” olarak adlandıran tatlı zamanla adı değişerek güllaç olarak değişmiştir. .

 

 

Geçmişten günümüze Ramazanda neler değişti?

Cok şey değişti neler değişmedi ki. Oruç tutan sayımız azaldı ülke olarak.  Herkes bir başkasının oruç tutmamasıni bahane ederek oruç tutmamanin gayet normal birseymis gibi  olduğunu düşünmeye başladı ve kendileri de tutmamaya başladı.  Halbuki belki o oruç tutmayan kişinin rahatsizligi var yada baska bir müşgül  durumu var bilemezsin kimse.

Iftara sahura misafir ağırlama sofralara misafir davet etme azaldı. Kibir denen şey yüzünden; Ben onun bişeyini yemem icmem olayları olduğu için Komsuya bir tabak pişirdiğin yemeklerden verme geleneği azaldı ve hatta neredeyse bitti.

Çocukluğunuzdaki Ramazanlardan bahseder misiniz? Bir Ramazan anınızı paylaşır mısınız?

Butun akrabalar ile ortak yemek yapıp hep birlikte iftarımızı yapardık, misal kahvehaneler açık olurdu ama çay filan satılmazdı sadece gazete okunur sohbet edilirdi. Evet belki yasımız küçük diye giremiyorduk Kahvehaneye ama babamızı çağırmak için ,birine bakmak için yada uzaktan gözlem yaparak bir şekilde farkındaydık oradaki güzel şeylerin ve Oruca ve oruçlu insanlara olan saygının.

Ramazan Ayının Hayırlı bir şekilde yaşanması ve bereketinden , guzelliklerinden Hepimizin en güzel şekilde Faydalanması dileğiyle.
Hayırlı Ramazanlar…

Çok Teşekkür ederim Kerem arkadaşımıza, güzel yüreğine sağlık… röportajı okurken bize eski ramazanları bir nebze yaşattın… Kalemine Sağlık.

Siz değerli dostlarımız, sohbete muhabbete hasret kalanlar, islamı sohbet etmek isteyenler, daha beklemeyin, sitemize erişim çok kolaydır.

İnternet erişimi olan cihazlarınızla bilgisayar , iphone, iPad, tablet netbook, kolayla sohbete bağlanabilirsiniz. Mobil girişlerimizde mevcuttur. 

Sohbet sitemizde 7/24 saat İslami sohbet edebilir, eski ramazanlar hakkında fıkır alışverişi yapabilirsiniz,  boş zamanızı dolu dolu değerlendirebilir ve bişeyler öğrenebilirsiniz !

Daha fazla bekleme, sende en kısa zamanda aramıza katılmanın heyecanını sohbetbaslar’da yaşa !

Hayırlı, Sağlıklı Ramazanlar dilerim.

 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (25 Yorum)

  Emegine Kalemine sağlık Hacer Teşekkür ederim. Güzel bir söyleşi olmuştu.
  Yıllardır özlediğimiz anılar, sayen de bu güzel röportaj ile gözümüzde canlandı, emegine saglik. Makalelerinin devamını dilerim

   Rica ederim Kerem, bende sana çok teşekkür ederim keyifli bir söyleşi çıktı ortaya, emeğine güzel yüreğine sağlık.

  Ramazan ayını en güzel tarifi bu makaleyi okurkn çocukluğum geldi aklıma kalabalık iftar sonları Rabbım den niyazında şu dur ki çncr ülkemizin üzerinden ve sobra tüm insanlık alemin den virüs den en kısa zananda arındırması gelecek ramazanların aynı teravih aynı birlik de saf tutmak omuzların birbirine deydigi kalplerin bir oldugu aynı sofrada oturup yemegşn iftarın keyfine varmıyı nasip eyşedin inşallah. BU makaleyi hazırlayan sevgili Hacer hanım a tşkr ederim yürek sesi İncil esin duygusu kalemi daim olsun. Nice beraber Ramazan lar olmasını temenni ederim Sohbetbaslar ailesi olarak.

   Çok teşekkür ederim Özkan, okuyan güzel yüreğine sağlık.. rabbim inşallah tez zamanda bu iletten kurtarır bizi.

   Güzel samımı ramazan sohbetlerine sizleride bekleriz

  Sahi nerde o eski ramazanlar kalabalık sofralar birlikte açılan iftarlar sahura kadar edilen sohbetler HcR mm emeğine yüreğine sağlık yine harika bir makale olmuş insan özlüyor o eski ramazanları tuttuğumuz tüm oruçlar kabul olsun inşallah 🤲🤲

   Okuyan güzel yüreğine sağlık Zaman mm ❤️

   O eski günleri özlüyoruz, inşallah seneye yaşamak nasip olur.

  Eski gunlerımızı ozlutıruz ama degıstırmoyoruz da herseye bir bahane arıyoruz nefes aldıgım iz surece herseyın degwrını bilmeliyiz cok guzel olmus sarellam kerem cok guzel acıklasmıs emegınıze yuregunıze kaleminize saglık

   Teşekkür ederim Julce mm okuyan güzel yüreğine sağlık. ❤️

   Aynen kuzum , özlemekle yetiniyoruz sadece..

   İnşallah seneye Rabbim nasip ederse tekrar Ramazanı dolu dolu yaşarız…

  Ramazan aynı Ramazan ama biz insanlar degişiyoruz.. Özümüzü gelenegimizi unutuyoruz. Virüsten önce de bu vardı virüs bi çok şeyin kıymetini ögretti bize aslında.. İnşaLLahh en güzel günler ve Ramazanlar bizlerle olsun.. Emegine yüregine kalemine saglık Hacer mmm harika bir söyleşi olmuş.. Kerem seninde yüegine saglık.. Sohbetbaslar.com ailesi olarak tüm gönül dostlarımızı bekliyoruz…

   Teşekkür ederim yesim mm ❤️ Okuyan güzel yüreğine şifa olsun..

   Bütün dostlarımızı ramazan muhabbetine bekleriz..

  Bu guzel soylesi icin Hacer ve Kerem e tesekkur ederiz.Emeginize saglik Sohbetbaslar a bekleriz..

   Biz teşekkür ederiz Vanilya mm okuyan yüreğine sağlık.

   Bütün gönül dostlarımızı sohbetbaslara bekleriz insallah.

  Günümüzde bitme noktasına gelen akraba ilişkileri virüs ile iyice uzaklasmaya basladı.
  Gecmiş yıllar da cocuklugumuzda masaya heyecanla bos bardak taşımak bile ayrı mutluluk verirdi. Hergün ayrı misafir gercekten cok güzel zamanlardı. Emeginize saglık harika bir söylesi olmus

  DuYgUSuZ

  Gerçekten harika yorum olmuş çok güzel yazı, eskisi gbi değl hiç birşey olmayacakta malesef

  Dönmeye mahkum dünyada insanlar değişmeye adanmışken, Ramazan’da maalesef bu değişimden nasibini aldı.. değişimler her daim olumsuzluklara atfedilen durum değilken umarım Ramazan’da pandemi sürecinden sonra eski günlerden daha iyiye gidecek şekilde değişimler yaşanır.. Emeğinize ve kaleminize sağlık arkadaşlar. Sağlıkla geçireceğiniz bir Ramazan diliyorum..

  Uheyyy nede guzel anlatmışsın kerem sen ama o eskidı ya hep so teknoloji yuzunden emegınıze saglık Hacer cok guzel olmus

   Teşekkür ederim Lolipop mm ❤️ Okuyan güzel yüreğine şifa. Çok haklısın teknoloji ile birlikte, her şey değişti değişiyor… sonumuz hayr olsun

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz zaman geçtikçe herşeyde değişiyo Emeğinize yüreğinize sağlık hayırlı ramazanlar herkesciklere 🙂

   Yuppi mm ssağol kuzum ❤️Okuyan güzel yüreğine sağlık. Her geçen ramazan diğerini özletiyor…

   Güzel samımı ramazan sohbeti için sohbetbaslardayiz.

  Merhaba bu guzel sohbet ve Ranazanin onemini bizlere yeniden hatirkattiginiz icin cok tesekkur edrrim muhtesem bir sohbet olmus elinize yureginize saglik devamini diliyoruz

  Birde sunu soylemeeden gecemeyecegim.Malesef birkac yil once nerde o eski ramazanlar derdim bu lanet virusten dolayi 2 yil onceki Ramazanlari ozledim..InsALLAH bu dertten kurtukur yine o guzel gunleri yasariz tekrar tesekkurler….

   Çok teşekkür ederim Ünsal, okuyan yüreğinize sağlık. Aynen bu duyguları neredeyse hepimiz yaşamaktayız… Rabbim tez zamanda bu illetten kurtulmayı nasip etsın. Amin

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X