Kadin Erkek Eşit mi ?

Admin     21-10-20     Genel     Kadin Erkek Eşit mi ?     641 Defa Okundu

 

Değerli arkadaşlarım bugün sizlerle güzel bir konuyu “Kadin Erkek Eşit mi ?” Paylaşacağım. Keyifle okumanızı diliyorum.

Kadin Erkek Eşit mi ?

Dünya üzerinde insanın en çok tartışılan , üzerinde en çok konuşulan, kadın erkek eşitliğidir. Her iki taraf da birbirinden üstün olduklarını idda ederler. Lakin gerçek olan hem Kadının ve hem Erkeğin birbirlerine üstün ve farklı yönleri olduğudur. Ne kadın herseyiyle mükemmel bir varlıktır, ne de erkek.

İslama göre Kadın ve Erkek

Rabbimiz kadını erkeğin iki kaburga kemiğinden yaratmıştır. Üstün olmasını isteseydi kafasından yaratırdı. Ezilmesini isteseydi ayaklarından yaratırdı. İki kaburga kemiğinden yarattı ki kolun biraz altında korunsun, ve kalp hizadında sevilsin diye.

İslâm’a göre, insan olmaları bakımından kadın ve erkek arasında herhangi bir ayırım söz konusu değildir; her ikisi de insan cinsine dahil olmaları bakımından eşittirler. Kur’ân-ı Kerîm’de insanlar arasında bilgi ve takvâ dışında bir derecelenmeye yer verilmediği (el-Hucurât 49/13; ez-Zümer 39/9), yapılan iyi işlerin karşılığının erkek-kadın ayırımı gözetilmeksizin aynı ölçülerde verileceği bildirilir (en-Nahl 16/97; el-Ahzâb 33/35). Yine Kur’ân-ı Kerîm’de İslâm öncesi Cahiliye toplumundaki kadın cinsiyetini aşağılayıcı anlayış ve uygulamalar da şiddetle eleştirilip reddedilir!

İslâm’da kadın ve erkeğin diğerine üstünlüğünü ne de aralarında her yönden tam bir eşitlik bulunduğunu benimser. İslâmî anlayışa göre her cinsin kendine has ve diğerinde bulunmayan bazı özellikleri vardır. Bu sebepten dolayıda cinsler karşılıklı olarak birbirini tamamlar. Cinsiyetler birbirleriyle bütünleşir ve tamamlar. İslâm, cinsiyetlerin birbiriyle çatışan değil, birbirini bütünleyen özellikler olduğunu gösteren bir insanlık düzeni getirmiştir.

Çünkü üstünlük diye bir şey yoktur. Görev ve sorumluluklar vardır.

Demek ki, yaratılışta, Allah`a kul olmakta, ibadette, duada, suç ve cezada, yani kullukta, hürmet ve saygınlıkta, kısaca insan oluşta kadınla erkek arasında fark yoktur.

Gelelim kadını Kadın yapan farklılıklılar:

Bir hayat verebilirler. Doğanın en güzel armağanıdır!
Annelik içgüdüsüne sahiptirler
Daha pratiktirler.
Hizli düsünür ve konuşurlar, sohbeti muhabbeti severler
Detaycıdırlar
Düzenleyici toparlayici ve birleştırıcıler.
Sevgilerini açıklamaktan ve duygularını belli etmekren cekinmezler.
Şefkatlidirler.
Aile kavramına önem verirler.
Narın, zayıf hassas ve duygusallırdılar.

Erkeklerde ise;

Erkekler Fızıksel olarak kadınlardan daha üstünler.
Koruyucu, kollayıcı ve sahiplenırler.
Konuşmaktan cok eylencilerdir.
Ayrıntılara bakmazlar.
Aciya karşi daha dirençlilerdir.
Olayları değerlendirme konusunda erkekler daha tarafsız ve onyargısız olabiliyorlar.

Kadın ve erkeklerin arasındaki farkları yazmakla bitiremeyiz. Kadın ve erkek birbirlerini tamamlayan iki cins. Ne kadın herseyiyle üstündür ne de erkek. Burada hoş bir sözü hatırlatmak isterim:

“Bir erkek dünyayı avucunda taşiyabilir, bir kadınsa parmağının ucunda döndürebilir”

Erkek fiziksel gücü kadın ise cazibeyi simgeler.

Kadın erkek eşit değil, kadın ve erkeğin hakları eşittir.

Kadın ve erkek birbirinden farklıdırlar, farklı açilardan birbirinden üstündürler ve birbirleri olmadanda bir hiçtirler !

Değerli arkadaşlar sizlerde yurdumuzun dört yanından chat yapmayı seven kadın veya erkeklerle tanışmak isterseniz, tutkulu muhabbetlere eşlik ederek kadın erkek sohbet sitemize başvurabilirsiniz. Mobil uyumlu kaliteli ve güvenilir sohbet sitesi denildiğinde ilk akla sohbetbaslar ailesi olarak bizim sitemiz gelmektedir. Sizlere huzurlu ve güvenilir ortam sunmaktan ve sevgi dolu hizmet vermekten onur duyuyoruz. Samimiyetimizi hissedeceğiniz chat odalarımıza değerli boş vaktinizi değerlendirmek adına sizide davet etmekten mutluluk duyarız. Bir tuş kadar yakınız !

Sevgiyle, tebessümle ve muhabbetle kalmanız

dileği

ile..

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (20 Yorum)

  ilkdemir

  pen pes ettım kadın her yerde bızden ustun ne dırdırınıza nede vırvırınıza yetısebılıyoz sahsen kendı adıma 😀

  Gece_mavisi

  Evet kadın olmasa erkek bir hiç

  Cennet kadınların ayagı alyında dır kafidın erkek eşitligi vardır ama kadınlar her konuda erkekler den bir tık önde bu güzel konuyu ele alan kalemi yazıya döken adminimiz e tşkr ler yürek sesi eksikmesn duygun daim olsun tebrikler

  S.Aleyküm Sohbetbaslar dostlarım öncelikle Hacer Hanıma tesekkur lerimi sunarrım kadın ve erkek birbirini tamamlar dolayısıyla bu ihtiyaç onları birbirine yaklaştırır.erkeğin fiziksel üstünlüğü kadın üstünde ne yazık ki bi baskı yapmaktadır ve budur eşitsizliğin altında yatan esasen..mesela dayak yiyen bi kadın tabi ki eşitsizlikten yakınıcaktır..bu nedenle aslen varolan eşitliğin ana kaynağı pek tabi ki karşılıklı sevgi ve saygıla dayanır.dolayısıyla bunu tartışmak manasız bi olgudur.. sagılarımla

  Öncelikle yine hacer guzel bir konuyla gelmişin karşımıza zeki naif bayan konuya gelirsek kadın erkek eşit değil zeka olarak kadın erkekten üstündür güç olarak erkek üstündür buda allah tala tarafından biz ve bayanlara verilen bir nimet özelliktir cennet zaten siz annelerin ayaklarında günümüzde doğuda bayan malesef hep edilendir batıda farklıdır doğu kadar olmasada okuyup maddi gücü eline geçiren kadın olarak demek istediğim bakış açım bu hacer net ve acik olarak

   Yüreğine Sağlik Poyraz, değerli yorumun için emeğine sağlik. Kadın çok değerlidir, dediğin gibi, ama biz hak ettiği değeri veremiyoruz.

   Güzel dostşuklar ve arkadaşlıklar için sohbetbaslar.com dayiz ! Bütün dostlarımız bekleriz

  Emegınıze SaqLık Kadın Ve erkek Hıc Bır Zaman Eşit DegıLdır :)erkegın Ozu Farklı Kadının Özü Farklı

   Tesekkür ederim Sinan değerli yorumun için. Aynen öyle ayrıca neden eşit olalim ki ?! Birbirimizi tamamlayarak hayatımızı kolaylaştırmak varken !

  DuYgUSuZ

  Gerçekten harika yorum olmuş Hacer Hanım, emeğinize yüreğinize ellerinize sağlık. Herkesin bilmesi görmesi okuması gereken bir yazı gerçekten, teşekkürler

   Ben tesekkür ederim duygusuz, okuyan gözlerine sağlık !

   Dostluğun adresinde buluşalim…

   Sohbetbaslar.com

  Makaleyi yazan adminim emegine saglık.. Kadın erkek sadece cinsiyet olarak ayrılsın muamele aynı olsun. İnsan olarak degerlendirilsin. Herbirey insan olarak ayrı olsun hak adalet hürriyet eşit olsun…. Sohbetbaslar.com ailesi olarak bizlerde bunu destekliyor vede tüm dostlarımızı kanalımıza bekliyoruz sevgiler..

   Yüreğine saglık canısım ! Aynen canim İnsan olarak haklarda eşitiz!

   Güzel konularla,tatli ta sohbetlerle sohbetbaslar.com dayiz

  Emegine yuregine saglik canim gercekten cok guzel yorumlamisin

  Şimdi gelelim en hassas konuya bayan erkek eşit degildir.önce bunu belirterek başlayım sözlerime neden Erkek evine bakmakla bayan yuvasina sahip cikmakla yükümlũdür.Allah cc. Kadını erkegin kaburgasindan yaratmis ki onu iyi koruyun sahip çıkın kollayın diye ama şu farkı her zaman bilelim Erkek evin reisi olmazsa kadın olmaz kadın evini toparlamazsa erkek te o ise yaramaz ki aradaki fark erkek her zaman bir adım önde olmalidir ki kadınına sahip cıkabilsin…. Bu kdr yeterlidir umarm

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X