Çok gezen mi, Çok okuyan mı bilir ?

Hacer     04-10-20     Genel     Çok gezen mi, Çok okuyan mı bilir ?     442 Defa Okundu

Değerli arkadaşlarım bugün güzel bir konu ile başbaşayız, keyifle okumanızı diliyorum.


Çok gezen mi bilir çok okuyan mı ?

Yıllardır tartışılan bir konu olan “çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” Bende bu soruyu 3. Sınıf öğrencilerime sordum. Aslında tahmin ettiğim cevabi aldım. Çocuklar daha ailelerine bağlı olduklarından, özgürce haraket edemedikleri için seyahatin önemini daha bilmiyorlardı. Bazı öğrencilerim çok gezmenin çok eğlenceli olduğundan bahsederken, kimi öğrencim ise daha şehir dışına hiç çıkmadıklarından  bahsetti.
Ben bir eğitmenci olarak, okumanın güzelliğini öğrencilerime daha iyi empoze edebilmek için, okuma meraklarını arttırmak ve sevdirmek için “okumaktan” yana oldum.

Okumak genel bilgimizi arttırır, hafıza gücümüzü, yazı yazma becerimizi genişletir, kelime  hazinemiz zenginleştirir. Zihinsel sağlığımızıda olumlu yönden etkiler. Beynimizi aktif kullanarak beyin gücünün kaybetmesini önlediğini bize araştırmalar göstermiştir. Ayrıca okumak empati kurmamızı kolaylaştırır.

Okumak bilgiye erişimde en önemli kaynaklardan biridir. Benim çocukluğumda çok nadir bulunurdu cocuk seyahat kitapları. Simdi ki çocukların bu konu daha şanslı. Her yayınevinde bu kitaplara rastlamak mümkündür. Bu kitapları okuyan çocuklar farklı ülkeler ve kültürler hakkında bilgilere kolay ve hızlıca öğrenebiliyor.

Bedava sohbet arkadaslık sitelerinde, yeni arkadaşlıklar kurarak bire bir merak ettiklerimizi öğrenme şansımız doğuyor. Belki haritada bile bilmediğiniz ülkelerde yaşayan insanlarla karşılaşıp fikir alışverişinde bulunabiliriz. Kalıcı güvenilir dostluklar edinebiliriz.

Ama ben hala net bir cevap vermekte zorlanıyorum. “Çok mu gezen çok mu okuyan bilir” tartişmaya açık bir konudur.

Yıllar öncesinde bahsediliyor olsaydı, çok gezenin bileceği olurdu. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, dünya ile iletişimiz daha kolaylaştı. Kolaylıkla her bilgiye bir “tuş”kadar yakınız ! Saatlerce kitapları karıştırmak yerine, internette, sosyal medyada istediğimiz bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Seyahat eden insanların ufku açılır  ve evreni farklı gözle görürler. Farklı kültürlerin, farklı yaşam biçimlerinin, farklı acıların, sevinçlerini birebir yaşayarak, görsel hafizasına kaydeder, gördüğü ve yaşadıklarını not eder, tecrübe edinir, bir anı olarak kalır ve gerektiğinde hatırlanır. 

Çok okuyan ise, kitaplardan, internetten ve arşivlerden bilgiye ulaşır. Sözlü sohbetlerden, muhabbetlerden yararlanır. Okuyarak öğrendiklerimize sınırlı olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca bilgiyi sadece kelimelerle anlatır fakat bize o duyguyu, o kokuyu veremez.

Konuyu güzel bir Bektaşi fıkrası ile sonlandıralım.

Bektaşiye sıcağımı seversin, soğuğu mu diye sormuşlar. Ilığın canı mı çıktı demiş?”

Okumadan geçen bir gün, yitirilmiş bir gündür.

Hoş kalın, Sağlıklı kalın yüzünüzden tebessüm, elinizdende kitap eksik olmasın! 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (8 Yorum)

  Öncelikle makaleyi yazan adminim emegine saglık.. Bence ikiside ögreticidir. Fakat cok gezen daha iyi bilir görsel hafızanın cok önemli oldugunu düşünüorum. Sohbetbaslar.com Sohbetin ve yayıncılıgın en keyifli ve en neşeli halinde hepinizi beklioruz arkadaşlar.

  Cok gezen ve çok okuyan arasındaki fark günümüzde aslında maddiyata dayanır biraz değişik kültürler görmek tanimak guzel ve kendimizi geliştirmemize yarar okuyarakta bilgi kültürümüzü geliştiririz kısaca bu

  Karizma_44

  Çok gezen mi bilir çok okuyan mı tartışmaya açık bir konu olsa da, bilinmesi gereken ikisinde de bildiğinin kendisine göre çok fazla olacağıdır. Yıllar öncesinde bahsediliyor olsaydı kendi düşüncem gezenin bileceği olurdu. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber çok okuyanın, çok internette dolaşanın, çok facebook ve sosyal medya kullananın daha çok bileceği düşüncesi ağır basıyor.

  Makaleyi yazan degerli adminimize çok tşrler duygun daim olsun inşallah.Benim aciz hane fikrim tabiki okumak gezmek görmek de ögretir ama okumak her zaha etkili kalır diye düşünüyorumm. sohbet başlar ailesi olarak okumanın siz degerli dostşarı da aramızda görmek bizleri mutlu edecektir sizde vakit kaybetmeden bu güzel dostluk arkadaşlık ta yeriniz i alınız 🙂

   Biz sohbetBaslar.com ailesi olarak, çok sohbet eden bilir diyelim :))) öyleyse ne duruyorsun, haydi sohbete…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X