ByEsmer ile Ramazan Reportaji

Admin     15-04-21     Genel, İslami Sohbet, Sohbet Odalari     ByEsmer ile Ramazan Reportaji     488 Defa Okundu


Değerli okurlarım sohbetbaslar ailesi olarak bütün islamı alemin Ramazanı şerifini tebrik ederim.

Ramazan ayını herkes farklı algılar. Bir çoğumuz için ramazan ayı çok özeldir, tıpkı benim gibi.  Günler öncesinde evimizde tatlı bir telaş başlar. Ramazan Sohbet temizliği yapılır, erzak alınır misafirlere en güzel ikramlarda bulunmak istenir. Lakın bu sene yine geçen sene gibi ramazanı istediğim gibi dolu dolu geçiremeyeceğiz. Camiler yine boş kalacak.. evlerimize misafir çağıramayacağız, ramazan çadırları kurulmayacak. Herseye rağmen ramazan ayına ulaştıran Rabbime sonsuz şükreler olsun.

 

Ramazan ayı denilince aklımıza doğal olarak ilk oruç gelir. Bir ay bonunca nefsimizi bir kenara bırakırız. Rabbime itaat edip akşama kadar hiç bişey yemeğiz. Bu mübarek ayda Kuranı Kerim inmiştir, bütün insanlığı şereflendirmiştir. Bol bol Allah’ın kelamı okunur ve dinlenir. Ramazan ayı rahmet ayıdır, bereket ayıdır, yardımlaşma ayıdır. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirme ayıdır. İnşallah layığıyla ihya etmemizi Rabbim nasip eder.

Genelde “nerede o eski ramazanlar” deyip hayıflanırız, lakin en güzel ramazan yaşanan anılardır unutmayalım.


Bugün sizlere değerli arkadaşımız ByEsmer le yaptığım röportajı sunmak istiyorum. ByEsmer Beye ramazanla ilgili 10 soru sorduk. Bakalım yüreğinden neler dökülmüş. Biz keyfle yazdık inşallah sizlerde ayni keyfle okursunuz. 


Ramazan ayı denilince ilk aklınıza ne geliyor?

“Ramazan ayı denilince aklıma, Af, merhamet rahmet ve bereket gelir. “

 

Eski ramazanlar nasıldı?

“Eski ramazanlar, huzurlu ve  temiz resulun hadisini hatırlatırdı bizlere… komşusu açken karnı tok yatan bizden değildir hadisini hatırlarım. Eskiden Ramazanda yardımlaşmalar huzur vericiydi”

 

Sizce ramazan ayının maddi ve manevi yararları nelerdir?

“Ramazan ayında oruçlu kul ruhen ve bedenen rahatlar. Misal vermek gerekirse, Bir işçi düşünün bir yıl çalışır ve yıllık izne ayrılır. Oruçta insan bedeninin ve midenin yıllık izin yapmasını saglar. Bedene faydalıdır Ruhu da besler. Müslüman bu ayda Rabbine yakın olur. ALLAH katında en hayırlı ve tövbelerin kabul olduğu aydır. Kur’an i kerim bu ayda indirilmiştir.”

 

Bu ayda özellikle nelere dikkat edersiniz?

“Kalp kırmamaya, çokça sadaka vermeye, ihtiyaç sahipleri gozetmeye ve bolca abdestli gezmeye, kuran sürelerinin anlamlarıyla okuyup Rabbime tertemiz bir şekilde sevdalık etmeye çalışırım.”


Bu ayda manevi olarak değişimler yaşıyor musunuz?

“Evet bende değişimler yaşıyorum, mesela yanlız kalınca dışarda akşamları aldığım nefes bile yumuşak.  İbadetlerimi tam olarak yaptığımda, içimde öyle bir ferahlık oluşuyorki bu duygu anlatılmaz yaşanır. Secdede ağlayabilmektir. Tabi ki Ağlayan gözler nasip ederse rabbim. İnanın anlatamaz bir duygudur, çünkü tarifi imkansız hisler, Rabbime teslimiyet gerektirir.. dünyanın en güzel duygusudur. Rabbim herkese nasip etsın inşallah.” -Amin.


Geçmişten günümüze Ramazanda neler değişti?

“İnsanların merhameti ve dünya hevesi arttıkça benlik oluştu ve bütün manevi degerlerimizden uzaklaşır olduk. İnsanları dünya ve mal hırsı, Maalesefki uzaklaştırdı birbirinden. Eskiden böyle degildi. Rızkın ALLAH tan geldigini eskiler bilirdi. Şimdikiler unutur olmuş.”


Çocukluğunuzdaki Ramazanlardan bahseder misiniz? Bir Ramazan anınızı paylaşır mısınız?

“Bir anımı paylaşmak isterim sizinle. Tertemiz günlerdi bir kadir gecesiydi 14 bilemediniz 15 li yaşlarım… kadir gecesiydi teravih kıldım zikir var dediler, sesli merak ettim girdim halkaya. camide gözlerimi kapadım herkes gibi ALLAH demeye başladım. Çok harika bir duygu idi içime feraha erdi… Manevi bir güç hissettim.. sanki muhatabım la baş başa olduğumu, başka bir âlemde onunla buluştuğumu, baş başa kaldığımı hissettim. O gecenin uykusunda gördüğüm rüyalar olan üstüydü hiç uyanmak istemedim !”


Ramazan Ayının en çok hangi vaktini seviyorsunuz? Neden?

“En sevdiğim vakit elbette Kadir gece. O gecede rabbim ayetinde diyor “İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr.

Siz o gecenin ne olduğunu nerden bileceksiniz Cebrail ve melekler saf saf semadan yer yüzüne iner tan yeri agiranciya kadar. 

Kur’an kadir gecesinde inmiştir. Göz yaslarimin pınarları kuruyana kadar ağlarım secdede. Gece yanlız kalır rabbimle konuşurum oda benle konuşur. Nasıl olur demeyin. Kur’an okuyan bir kul ALLAH’la konuşmuyor mu? Kendi ağızımızdan ALLAH bizimle konuşuyor. Kur’an ALLAH’IN kelamı. Namaz kalıncada siz ALLAH la konuşuyorsunuz. Olaya birde bu açıdan bakin


Ramazan ayından sonra gelen bayram sizde ne gibi duygular uyandırıyor?

“Ramazan-ı Şerif-i layığıyla ugurlarsam tertemiz güçlü bir ruh ve hafiflemiş bir beden duygusu yaşıyorum…çamura batmış sonra duş almış biri gibi… düşünün eger layığıyla ugurlayamiyosam, tabiki burukluk pişmanlık ve keskeler oluşur…  benim mezhebim imamı Azam Ebu Hanefi Hazretleridir. O mübarek insan kırk yıl yatsı namazının abdesti ile sabah namazı kılmıştır. Hiç uyumamış geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmiş. Bizede onu örnek almak yakışır. 


Ramazan Ayının hangi özelliği sizi en çok etkiliyor?

“Sen beni ağlatacaksın Hacer 😉 Akşama kadar oruç tutsam iftar saatinde TV den yada başka yerden evine ekmek götürmeyen birini duyunca yardım edemiyorsam,  uzaktaysam, yutkunurum boğazıma dizilir lokmalar. En çok etkilendiğim şey manevi huzur veren Sohbetler Kuran-ı kerim tilavetleri. İnsanların birlik beraberliği Cennet yolcusu kalmasın, valla her hali güzellik. ALLAH korkusu çok olanı halden hale sokar Rabbim o ayda ama bunu kimse farketmez. Saygılarımla güzel yürekli insan.”

Bu samımı içten sohbet için Çok teşekkür ederim ByEsmer. O güzel yüreğine şifa. Rabbim yüreğinden geçen güzellikleri kabul etsin inşallah. Amin

Sizlerde yeni dostluklar kurmak istiyorsanız, samımı nezih bir ortam ariyorsanız, Sohbetbaslar.com size uygun bir kanaldır. Güzel arkadaşlıkların ve kalıcı dostlukların kurulduğu tek doğru sohbet sitesidir. Sevgi ve saygı çerçevesinde sohbet edilir, yeri gelir tartışılır ama asla hakaret edilmez. Temiz kaliteli bir sohbet ortamı sunmaktan gurur duyarız. Sizleride en kısa zamanda sohbet bekleriz.

Hayırlı ramazanlar dostlar

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (18 Yorum)

  Mutıs olmıs cnm emegıne yuregıne saglık canım esmer abı. Cok guzel cvplat vermıs

  Hacer emeklerine saglık yine cok güzel hazırlamıssın. Byesmere ayrıca teşekkürler cok güzel bilgileri hayatından kesitleri bizlerle paylaşmıs.

  Hacer senin vede ByEsmer arkadaşımızın emegine yorumuna saglik. Güzel bir konu ve değerlendirme olmuş. Gunumuzde Unutulmaya yüz tutmuş şeylerin yeniden animsanmasi olmuş aslında bu röportaj
  Makalelerinin devamını dilerim Güzel yürekli arkadasim

   Çok teşekkür ederim Kerem. Okuyan güzel yüreğine sağlık..

   Ramazan ayında İslami sohbet için sohbetbaslar.com da buluşalim !

  Emeginize yüreginiz e sağlık olsun makaleyi hazırlayan sevhili hacer hanım e nı güzel soruları güzel yorumlarıyla bizler e okuma şerefini veren byesmer kardeşim i ze de ayrıca tşkr ederim ramazan ın berketi feyzi hepimiz in üzerine olsun inşallah. Sohbetbaslar ekibi olarak bu güzel ayda birliktelik içerisinde keyifli neşeli bir aile olmanın farkını gelin sizlerde görün..

   Teşekkür ederim Özkan can, rabbime sonsuz şükürler olsun bu mübarek güne eriştırdı bizi.. ramazan sohbeti için bizim tercihimiz sohbetbaslar.

  Güzel Bir Yazı OLmus Emegine SaqLık

  Bu tür söyleşilerini devamını bekliyoruz HcR emeğine kalemine sağlık harika bir düşünce olmuş devamını bekliyoruz Sohbetbaslar ailesi olarak

   Teşekkür ederim esaret, okuyan yüreğine sağlık.. daha güzel makaleler var inşallah.. bu aya feyz versin cümlemize insallah.

  Karizma_44

  Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı, söz ola agulu asi bal ile yağ ede bir söz. (Yunus Emre) sözünde anlaşıldığı gibi.gercekten yazmış olduğun bu makalede güzel bir deyimlere yer verdiniz. Yüreğinize ve emeğinize sağlık Hacer hanım. Kaleminizde damlayan mürrekeb den tutun avucunuza sığmayacak kadar düşünceler sadelestiren kaleminize sağlık. By Esmer abinin de yüreğinde çıkıp kalbinde dökülen ve dilinde çıkan kelimelere sağlık olsun.. Ayrıca Gönülden okuyan dostlarıma ve kardeşlerime de yürekten tşk ederim..

   Çok teşekkür ederim Karizma okuyan güzel yüreğine sağlık. Rabbim razi olsun insallah..

   Güzel samımı dostluklar için sohbetbaslardayiz !!

  Öncelikle makaleyi yazan adminim emegine saglık Hacer mmm 💓💓💓 Ramazan-ı şerifin eskisi yenisi olmaz Ramazan ruha şifadır.. Yerin zamanın mekanın önemi yoktur.. Rabbim nice Ramazanlara eriştirsin hepimizi Arkadaşlarımm.. Sohbetbaslar.com ailesi olarak tüm gönül dostlarımızı bekliyoruz…. 🤗🤗

   Rica ederim Yesim mm ❤️ Okuyan güzel yüreğine şifa!

   Ramazanda da sohbete devam, herkesi bekleriz inşallah kanalımıza.

  Tebrikleri hep sen almışsın ben oynamıyorum yaa :))) teşekkür ederim sagol bu fırsatı tanıdığın için emeğine yüreğine sağlık can

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi yalnız vakit geçiren insanları bir araya getirerek, yeni arkadaşlıklar kurmalarına yardımcı olur.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 - Tüm hakları saklıdır. SohbetBaslar.COM Seo Web Sitesi Sorumlusu By X